Kuidas valida koeratoitu? - HÄPSTER
19684
post-template-default,single,single-post,postid-19684,single-format-standard,theme-bridge_migreeritud,woocommerce-no-js,non-logged-in,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,hide_top_bar_on_mobile_header,columns-4,qode-theme-ver-14.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Kuidas valida koeratoitu?

 Häpsteri blogi

Igal vastutustundlikul koeraomanikul on tõenäoliselt ette tulnud hetki, kui loomapoodides pakutav toiduvalik võtab silme eest kirjuks. Enamike inimeste jaoks saab otsustavaks teguriks toidu hind. Nutikamad koeraomanikud mõistavad, et kallima toidu ostmine säästab hoopis pikas perspektiivis raha. Kallimad toidud on toitaineterikkamad ja puhtamad, tänu millele on koer terve ja energiline. Kuidas lugeda koeratoidu pakendeid ning millele peaksime tähelepanu pöörama?

kas kallim hind tähendab alati ka paremat kvaliteeti?

Hind on tihti koeratoidu kvaliteedi määrajaks, kuid teadlikult toitu valides võime saada odavama hinnaga ka võrdväärse kvaliteediga toidu. Toidupoodides müüdavad koeratoidud sisaldavad komponente, millega ei tohiks ükski vastutustundlik koeraomanik oma koera toita. Toitainepuudusest tekivad koertel erinevad nahaprobleemid, karv langeb välja, ei läigi ning silmad on rähmas. Jah, me kõik ilmselt teame inimest, kes on oma koerale 10 aastat kõige odavamat toidupoe toitu söötnud, kuid meeles tuleb pidada, et erand kinnitab reeglit. Osad koerad on lihtsalt tugevama immuunsüsteemiga ning ei ole nii vastuvõtlikud halbadest toiduvalikutest tekkinud terviseprobleemidele. Tegemist on üldjuhul siiski eranditega.

Koeratoitu soovitatakse osta lemmikloomapoodidest või tellida internetist. Viimane on väga mõistlik juhul, kui  suurte koguste krõbinate või konservipurkide kandmine on tülikas ning raske. Kindlasti ei ole mõistlik osta lihtsalt kõige kallim toit ilma sisaldust jälgimata. Jah, see on kindlasti kvaliteetne, kuid tihtipeale tunnevad vajadust selle järgi ainult teatud terviseprobleemidega koerad (näiteks koerad, kellel esinevad erinevad allergiad, toidutalumatused, nahaärritused ning teised spetsiifilised  terviseprobleemid).

Üldjuhul on koeratoidud jagatud vanusegruppide järgi, millest omakorda sõltub valkude ning rasvade sisaldus toidus. Kutsikate ning imetavate koerte toidud on palju valgurikkamad ja neis on rohkem kaloreid. Kui tegemist on väga aktiivse koeraga, siis kindlasti tuleks valida kõrgema kalorisisaldusega valgu- ja rasvarikkam toit, et koer saaks toidust kätte vajaliku energia.

miks me peaksime kulutama raha kallimale koeratoidule?

Rohkem toitaineid

Tavapoes müüdavaid koeratoite peab koer sööma palju suurema koguse vajalike toitainete omastamiseks.

Parem tervis

Rohkem toitaineid võrdub omakorda parema tervisega ning hoiame väga palju raha kokku loomaarstiarvetelt.

Lisaks kõigele eelkirjutatule on kvaliteetsel koeratoidul veel palju plusse – vähem toas ringi lendlevaid karvu, läikiv ja pehme karv, rõõmus ja energiline koer. Allpool on välja toodud erinevad koostisosad, mille sisaldust koeratoitudes peaksime tähelepanelikult jälgima (lisaks ka inglise keelne nimetus, kuna tihti tõlgivad tarnijad koostisosi erinevalt).

pakendi lugemine võtab aega 30 sekundit

Liha peab olema koeratoidu pakendil kirjas vähemalt kolmanda koostisosana (mida eespool ta on, seda parem).

LIHA KÕRVALSAADUSED / MEAT BY-PRODUCTS

Liha kõrvalsaadused on põhiline komponent, mida koeratoidul vältida. Kui pakendil on kirjas “kana kõrvalsaadused”, siis tähendab see seda, et toit võib sisaldada kõiki kanaosi – suled, jalad, silmamunad, sisikond jne. Tegemist on põhimõtteliselt prügiga, mida mitte keegi ei taha. Soovitaksin vältida kõiki koeratoite, mis sisaldavad liha kõrvalsaaduseid või äärmisel juhul valida toidud, kus nad ei ole esindatud esimese viie koostisosa hulgas.

LIHAJAHU / MEAT ``MEAL``

Kui pakendil on kirjas “lihajahu”, siis oled juba õigel teel! Võrreldes kõrvalsaadustega on lihajahu palju puhtam komponent, kuna võib sisaldada ainult päris liha, nahka ning luid. Koeratoidud sisladavad lihajahu, kuna see on kontsentreeritud liha ning väga valgu – ja rasvarikas. Lihajahu suureks miinuseks on, et see võib olla tehtud haigetest või piinarikkalt surnud loomadest ning ettevõtted ei ole kohustatud seda pakendil märkima. Lihajahu on kindlasti parem kui loomsed kõrvalsaadused ning peaaegu kõik kuivtoidud sisaldavad seda. Sinu otsustada on, millise brändi toodangut sa rohkem usaldad.

``PÄRIS`` LIHA / WHOLE MEAT

Kui sa soovid oma koera hellitada, siis otsi pakendilt märksõnu nagu “kanaliha”, “lõhe”, “veiseliha”, “sealiha” jne. On kahte sorti liha – värske liha ning kuivatatud liha. Värske liha ja kuivatatud liha erinevus seisneb niiskuses – värske liha sisaldab kuni 70% niiskust, kuid kuivatatud lihal on niiskus enne krõbinateks töötlemist eemaldatud. See tähendab, et värske liha sisaldab vähem toitaineid kui kuivatatud liha. Peamine on, et esimesed 5 komponenti pakendil sisaldaksid liha – siis on juba väga hästi!

milliseid koostisosi vältida?

Koeratoidupakendite lugemisel peame kindlasti silmas pidama koostisosasid, mida pigem vältida. Odavad koeratoidud kasutavad enamasti koostisosi, mis täidavad kiiresti kõhtu (tavaliselt isegi põhikoostisosadena), kuid mis ei sisalda vajalikke toitaineid.

TERAVILI / GRAIN

Mõõdukas kogus teravilja ja teisi süsivesikuid ei tee tavaliselt koerale kahju. Teravili ei põhjusta üldjuhul allergiaid, kaalutõusu, diabeeti või teisi terviseprobleeme (on muidugi ka erandeid). Mõned koerad on allergilised nisule, maisile ja sojale, kuid enamus koertele põhjustavad hoopis allergiaid loomaliha, piimatooted, kana, lambaliha, kala ning kanamunad. Nisu, mais ning soja on taimsed valguallikad, mis on koerale palju raskemad seedida kui loomne proteiin. Seetõttu on parem, kui koer seda suurtes kogustes ei söö. Teraviljavabad toidud sisaldavad üldjuhul teisi süsivesikuallikaid, milleta ei saaks kuivtoidu valmistamiseks vajalikku pastat toota.

LIHA KÕRVALSAADUSED / MEAT BY-PRODUCTS

Liha kõrvalsaadused võivad sisaldada konte, verd, soolikaid, kopse, päid, jalgu, sulgi jne. Kindlasti ei peaks ükski koer sellist toitu sööma.

LOOMNE RASV / ANIMAL FAT

Loomne rasv on väga lai mõiste, mis võib pärit olla väga erinevatest allikatest. Taaskord - me soovime, et kuivtoitude pakendid oleksid võimalikult täpsed. Peaksid eelistama kõrgkvaliteetseid rasvu nagu näiteks kanarasv, mis sisaldab vitamiin C'd ja E'd.

TOIDUFRAGMENDID / FOOD FRAGMENTS

Nende all peetakse tavaliselt silmas ülejääke mõne teise toiduaine tootmisest. Kindlasti peaksid vältima kõiki tooteid, kus on kirjas ``kartulitoode``, ``maisihelbed`` või teisi koostisosi, mis viitavad, et tegemist on jääkidega.

SUHKUR JA KUNSTLIKUD MAGUSAINED / SUGAR AND ARTIFICIAL SWEETENERS

Vältima peaksime lisaks suhkrule suhkruroomelassi, maisisiirupit, sahharoosi, fruktoosi, glükoosi, ksülitooli jne. Neid kasutatakse toidu maitsvamaks muutmiseks, kuid neil puudub täielikult toiteväärtus ning nad sisaldavad rohkelt kasutuid kaloreid. Suhkrud võivad põhjustada ka rasvumist, hüperaktiivsust, närvilisust ja hammaste lagunemist.

KUNSTLIKUD VÄRVAINED / ARTIFICIAL COLORING

Vältida tuleks kõiki värvaineid ning titaandioksiidi. Koera vaatevinklist ei ole absoluutselt vahet, mis värvi toit on - need on olulised, et toit teile atraktiivsemaks teha.

VESINIKKLORIIDHAPE / HYDROCHLORIC ACID

Mõned koeratoidu ettevõtted kasutavad seda oma toidus, et aidata koertel paremini toitu seedida. Vesinikkloriidhapet toodetakse looduslikult koerte maos toidu lagundamiseks. Toit, mis vajab vesinikkloriidhappe lisamist ei ole kvaliteetne!

mis on toortuhk?

Ei, tegemist ei ole tuhaga, mis on koostisosana toidu sisse lisatud. Toortuhk näitab mineraalainete sisaldust toidus. Oletame, et paneksime toidu põlema. Esimesena auraks ära vesi. Rasv ning süsivesikud põleksid ära, samuti enamus valkudest. Alles jäävad ained, mis ei põle – mineraalained, näiteks kaltsium. Mineraalained on koerale väga olulised. Toortuhka ehk mineraalaineid koeratoidus võiks olla 5-10%. Tavaliselt sisaldavad liharohkemad koeratoidud ka rohkem mineraalaineid.

Koeratoidu valimine võib tunduda keeruline, kuid tegelikult veidi süvenedes pole see midagi kontimurdvat. Koer on pereliige ning ta peaks sama täisväärtuslikult sööma kui teised pereliikmed. Kasulik on see pikas perspektiivis teile mõlemale.

loe lisaks:

  • Tänapäeval ei ole allergiad või toidutalumatused ainult inimeste mure, vaid peame hoolikalt jälgima ka oma lemmikute toidulauda. Poelettidel on küll väga suur valik koertele mõeldud erinevaid snäkke ja maiuseid, kuid tihtipeale on need siiski täis keemiat ning kondipuru. Just seetõttu ongi teinekord palju mõistlikum need......

  • Ma usun, et nii mõnigi meist on kokku puutunud olukorraga, kui koju üksi jäetud koer haugub, niutsub, närib asju, mida ei peaks närima või teeb oma hädad tuppa. Tegemist ei pruugi olla halva iseloomu või kasvatamatusega, vaid hoopis millegi tõsisemaga – üksindusahastusega. Minu koer kannatas......

  • Koera matkale kaasa võttes on raske eristada kumb sellest rohkem elevuses on – kas sina või su koer. Enne, kui võtad ette suurema seikluse oma koeraga, peaksid kindlaks tegema, kas oled selleks ka piisavalt ettevalmistunud....