27 okt. Mida peaksid teadma enne kutsika võtmist?
Häpsteri blogi
Sattusin täna lugema järjekordset artiklit teemal “10 asja, mida teada enne kutsika võtmist” ning mõtlesin panna kirja ka oma mõtted. Ma olin 22-aastane, kui võtsin oma esimese “päris enda” koera. Hetkel on Happy juba 5-aastane ning mis puudutab koerakasvatamist, siis kamaluga tarkust on ka mulle juurde tulnud. Kuna olin väiksest peale ümbritsetud koertega, arvasin alati, et kui raske see ühe kutsika üles kasvatamine ikka olla saab. Tuli välja, et ma eksisin rängalt.
millised on su 10 aasta plaanid?
Mõte armsast kutsikast tundub nii ahvatlev, et võtaks kohe mitu. Tegelikult on väga palju asju, milllele peaksid enne mõtlema. Kas sul on aega 10 aastat järjest koeraga mitu korda päevas jalutamas käia? Kui tegemist on kutsikaga ning su töögraafik ei ole nii paindlik, et päeval kodus käia, siis peaksid kindlasti kutsikaga tegelemiseks puhkuse võtma. Lisaks võid ära unustada kõik “saame peale tööd kokku” tegevused, kuna pead koju koera juurde kiirustama. Jah, võibolla on sul praegu tugivõrgustik olemas, kes lubab koeraga aidata, kuid pead mõistma, et võibolla sõbrannast naaber või elukaaslane ei ole 5 aasta pärast enam telefonikõne kaugusel ning koera eest hoolitsemine oleks ainult sinu vastutada.
Esimesel aastal tuleb ka kutsikat treenida, mis on tohutult aeganõudev tegevus (koera tuleb treenida igapäev, mitte ainult tunnike kord nädalas koertekoolis). Samuti pead mõistma, et, kutsika järgi on vaja üpriski palju koristada. Lisaks võib kutsikas sind keset ööd üles ajada, et pissile minna või mängima hakata. Peaksid endalt küsima, kas oled nii vastutusrikkaks ülesandeks valmis. Kutsika võtmine on peaaegu võrdväärne lapse saamisega ning pead mõistma, et oled tema eest vastutav aastaid.
milline koer valida?
Kui oled endas kindel, et soovid ühe pisikese koerabeebi eest hoolitseda, siis järgmisena tuleb välja selgitada, milline koer sobib sinu elustiiliga. Koerad võivad olla väga erinevad. On tõuge, kes vajavad tohutult palju liikumist (näiteks huskyd tahavad päevas umbes 10 kilomeetrit jalutamist) ning teised seevastu ei jaksa sinuga tempot hoida. Hoidsin kunagi ühte inglise buldogi, kes oli nõus maksimaalselt ühe kilomeetri järjest jalutama. Kui oled algaja koeraomanik ei tohiks kindlasti esimeseks koeraks valida raskema iseloomuga koeri, kes vajavad väga karmi ja oskuslikku karjajuhti – üheks selliseks on tänapäeval “moekoera” staatusesse tõusnud pitbull terjer. Enne konkreetse koeratõu võtmist tuleb väga palju teha uurimistööd, et välja selgitada, kas ta sobib sinu elustiiliga. Lisaks peame arvestama ka teiste pereliikmetega ning asjaoluga, et hetkel võibolla ei ole peres pisikesi lapsi, kuid mis saab siis, kui paari aasta pärast veel üks inimbeebi majas on. Kas sul on aega hoolitseda nii koera kui lapse eest?
kust leida endale sobiv kutsikas?
Esimese valikuna võiksid kaaluda kodu pakkumist varjupaigakoerale. Nad ei ole mitte kuidagi halvemad kui tõukoerad. Vastupidi – tavaliselt on segaverelistel koertel palju tugevam tervis. Lisaks, kui sul ei ole võimalik kutsikaga koju jääda, siis võiksid kaaluda ka vanema koera võtmist. Varjupaigakoerad igatsevad tohutult inimese lähedust ning võid olla kindel, et üks pisike neljakäpaline sõber on sulle elulõpuni selle heateo eest tänulik.
Kui oled teinud piisavalt eeltööd ning sul on siiski konkreetse soov võtta tõukoer, siis peaksid väga põhjalikult uurima erinevate kennelite ning kasvatajate kohta. Kutsikatest on saanud osadele inimestele vaid rahaallikas ning koerad elavad kohutavates tingimustes. Ka meie uudisteportaalidest on läbi käinud millerdajate (“kutsikaveskite”) juhtumid, kus on paljastatud koerte ebainimlikud elutingimused. Millerdajad paaritavad oma emast koera tihtilugu igal aastal või igal jooksuajal, kuigi koera tervise seisukohast on see lubamatu. Nende koerte tervis on reeglina uurimata, emasele valitakse paariline paremal juhul välimuse järgi, terviseuuringutest ei teata tavaliselt midagi. Kutsikaid toidetakse ebakvaliteetse toiduga ja ebapiisavalt, ussikuur jäetakse tihti tegemata, vaktsineerimised samuti. Kasvatusjuhendeid ja muud, mida korralik kasvataja kutsikaga kaasa annab, millerdajatelt ei saa. Niisiis ei sooivitaks mitte kellegile paberiteta tõukora võtmist, mis hiljem hoopis kallimaks võib minna, kui need säästetud paarsada eurot. Kutsikavabrikutest tulnud koertel võib esineda väga palju terviserikkeid, mis võivad isegi lõppeda koera surmaga. Kui sul ei ole finantsilisi võimalusi tõukoera võtmiseks ning soovid raha säästmise eesmärgil võtta paberiteta koera, siis võib juhtuda, et ka hiljem loomaarsti arvete või eritoidu ostmine osutub kahjuks üle jõu käivaks. Sellisel juhul soovitaksin kindlasti kaaluda kutsika võtmist varjupaigast.
tee oma kodu kutsikakindlaks
Kutsikas välja valitud hakkab pihta lõbus osa. Kõigepealt peame tegema oma kodu kutsikakindlaks. Vaata üle kõik asjad, millega kutsikas end vigastada võiks – selleks võid kasvõi põrandal neljakäpukil liikuda, et näha maailma läbi kutsikapilgu. Võiksid kaaluda ka puuri kasutamise võimalust – loe lähemalt siit.
- Peida nii hästi kui võimalik kõik elektrijuhtmed.
- Paigalda kõikidele kapiustele, mis on kutsikale lihtsasti avatavad, beebilukud – eriti neile, kus hoiad toiduaineid, ravimeid, kemikaal ning teisi majapidamistarbeid, mis võivad kutsikale olla ohtlikud.
- Hoia toataimi kõrgemal, et kutsikas ei saaks nende lehti närida.
- Tee kindlaks, et kutsikal puudub ligipääs prügikasti juurde.
- Hoia pesu, raamatud, telekapuldid, jalanõud ja teised pisemad asjad kutsika haaramisulatusest eemal – neid on lihtne ja mõnus närida!
varu vajalikud asjad
Täpselt nagu beebiga, siis enne kutsika koju toomist pead olema kindel, et sul on kõik vajalikud asjad olemas. Ma ei soovitaks alguses liiga palju asju varuda, kuna kutsikas ei pruugi teatud mänguasjadega mängida või ei maitse talle pakutav toit. Siiski on teatud asjad, mis peavad kindlasti kodus olema, kui uue pereliikme koju toome. Koera kasvades saad osta ka teised vajalikud asjad (näiteks küünetangid, esmaabikomplekt). Sobivate toodete valikul aitab kindlasti ka sinu loomaarst!
TAVALINE JALUTUSRIHM TREENINGUTEKS
Üldjuhul soovitatakse kutsikate treenimiseks kasutada tavalisi jalutusrihmu (rullrihmaga ei õpi kutsikas omanikku jälgima ja tunnetama ning harjubki tirima), hilisemas vanuses oleneb rihmavalik juba omaniku eelistustest ning koera käitumisest.
TRAKSID
Koera treenimisel soovitatakse pigem kasutada trakse. Häpsteri e-poes on müügil spetsiaalsed treeningtraksid. Seda tüüpi trakse kasutatakse rihmatreeninguteks – kui koer jalutusrihma tõmbab, siis trakside konstruktsioon suunab koera pilgu tagasi omaniku juurde. Antud lahendus ei põhjusta koerale liigset valu ega stressi.
METALLIST VÕI KERAAMILISED SÖÖGINÕUD
Väldi kindlasti plastikkausse, kuna kutsikal on neid kerge närida.
TOIT
Loe blogist lähemalt, mille järgi valik langetada.
PESA
Kindlasti kasvuvaruga, kuna kutsikas kasvab väga kiiresti.
MÄNGUASJAD
Proovi osta erinevaid - näiteks üks närimismänguasi, üks piiksuga mänguasi ja üks pehme mänguasi. Nii saad teada oma koera eelistuse.
HARI, KAMMIMISKINNAS VÕI KAMM
Valik langeta vastavalt koera karvale.
otsi endale usaldusväärne loomaarst
Peaksid viima oma kutsika arsti juurde paar päeva pärast tema koju toomist, et arst saaks koera üle vaadata (seda isegi sellisel juhul, kui vaksiinide tähtajani on aega). Nii saad kindel olla, et kutsikal ei esine terviseprobleeme, mida kasvataja ei märganud/varjas. Loomaarsti valik on väga oluline ning võiksid sellega tegeleda juba enne kutsika koju toomist. Internetist saad lugeda erinevaid arvustusi ning teha eeltööd tuttavate soovitusi kogudes.
tee endale selgeks koerkasvatamise põhitõed
- Vali koerale täisväärtuslik toit ning pane paika kindlad söögiajad.
- Alusta koduste treeningutega kohe, kui kutsika koju tood. Teadvusta endale, et kutsikale reeglite selgeks õpetamine võib võtta aega nädalaid või kuid.
- Sotsialiseeri oma kutsikat! Võta oma kutsikas kaasa erinevatele üritustele, et ta harjuks rahvarohkete kohtadega ning teiste inimeste ja koertega.
- Pane end kirja kutsikakooli. Lisaks käskluste õppimisele on see hea koht koera sotsialiseerimiseks.
- Jälgi kindlat rutiini, mis sisaldab koerale piisavat füüsilist koormust.
- Jälgi, et sinu koer oleks alati õigeaegselt vaktsineeritud.
- Mängi oma kutsikaga ning loo temaga väga lähedane perenaise/peremehe ja koera vaheline suhe.
Kui elad koos teiste pereliikmetega, siis pange paika täpsed vastutusvaldkonnad. Lisaks on ülioluline jälgida, et kõik pereliikmed nõuaks koeralt samade reeglite täitmist ning treeniks koera korrapäraselt. Kui peres on ka lapsi, siis õpeta neid koeraga käituma.
Loe lisaks:
-
Lihtsad isetehtud koermaiustused
Tänapäeval ei ole allergiad või toidutalumatused ainult inimeste mure, vaid peame hoolikalt jälgima ka oma lemmikute toidulauda. Poelettidel on küll väga suur valik koertele mõeldud erinevaid snäkke ja maiuseid, kuid tihtipeale on need siiski täis keemiat ning kondipuru. Just seetõttu ongi teinekord palju mõistlikum need......
-
Üksindusahastus – mis see on?
Ma usun, et nii mõnigi meist on kokku puutunud olukorraga, kui koju üksi jäetud koer haugub, niutsub, närib asju, mida ei peaks närima või teeb oma hädad tuppa. Tegemist ei pruugi olla halva iseloomu või kasvatamatusega, vaid hoopis millegi tõsisemaga – üksindusahastusega. Minu koer kannatas......
-
Koeraga matkama – pai teile mõlemale
Koera matkale kaasa võttes on raske eristada kumb sellest rohkem elevuses on – kas sina või su koer. Enne, kui võtad ette suurema seikluse oma koeraga, peaksid kindlaks tegema, kas oled selleks ka piisavalt ettevalmistunud....