Igapäevased ohud meie neljajalgsete ümber - HÄPSTER
21269
post-template-default,single,single-post,postid-21269,single-format-standard,theme-bridge_migreeritud,woocommerce-no-js,non-logged-in,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-theme-ver-14.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Igapäevased ohud meie neljajalgsete ümber

Häpsteri blogi

Meie koeri ümbritsevad igapäevaselt erinevad ohud. Koerad on nagu lapsed – järelvalveta jättes võivad nad korda saata palju pahandust, mis võib väga kurvalt lõppeda. Värsketele koeraomanikele võib tulla suure üllatusena, et meie igapäevased toidud võivad koertele olla eluohtlikud, loomapoodides müüdavad tooted ei ole alati kõik ohutud või et kutsika luud ja liigesed ei ole veel piisavalt arenenud erinevateks füüsilisteks tegevusteks.

VÄLDI NÖÖRIDEST VALMISTATUD MÄNGUASJU

Nööridest tehtud mänguasjad näevad küll stiilsed välja, aga on koerale üllatavalt ohtlikud. Mänguasja esteetilise väljanägemise hindamise asemel on sinu lemmiku jaoks palju põnevamaks tegevuseks nööripatsi lahti harutamine ja nööride nätsutamine. Iseenesestmõistetavalt ei jõua kõik neist tagasi elutoa parketile ning osa neist lõpetab hoopis koera seedetraktis. Kui allaneelatud šampusekork või kivi läbib üldiselt koera kõhu suuremat kahju korda saatmata, kipuvad nöörid tegema paksu pahandust. Koera organism proovib nööriussi sooltes edasi liigutada ning takerdudes põhjustab see Sinu koerale väljakannatamatut valu. Heal juhul lõppeb see mitmetuhane euro suuruse loomaarsti arvega, halvemal juhul palju kurvemalt. Seetõttu proovi mänguasju valides kindlasti vältida selliseid tooteid, millest koer võiks niite või nööre lahti harutada. Tugevast köiest tehtud mänguasjad on reeglina ohutud, aga kindlasti jälgi nende seisukorda. Kui lemmik on mänguasjale juba karmimalt koha kätte näidanud ja otsad on narmendama hakanud, tasuks mänguasi välja vahetada.

Nahast kondilaadsed tooted – öäkk!

Tead neid valgeid või värvilisi “konte”, mis poest ostes meenutavad plastikut ja pärast koera suust läbi käimist toorest koogitainast? Küllap sa aga ei teadnud, kuidas neid tehakse. Selle plastikkondi põhiliseks koostisosaks on tegelikult kõrgtöödeldud loomanahk. Et loomanahk muutuks kõvaks ja plastiliseks, töödeldakse seda kemikaalidega. Seejärel lisatakse värvi-, lõhna- ja maitseained, mis peaksid selle plastikutüki lemmikule meeldivaks tegema. Tasub küll mainida, et kuna enamike supermarketite uksel on punase ristiga koerapilt, usaldavad meie lemmikud poeskäigu ajal omaniku head maitset ning seetõttu on need lõhnad ja värvid pigem suunatud viimasele. Soovitan järgmine kord natuke põhjalikumalt nende kondilaadsete toodete etiketti süveneda ning pigem otsustada päris kontide kasuks.

Aga päris kondid?

Päris loomakont on hea valik, aga mitte täielikult ohutu. Loomulikult tasub vältida kanakonte ja teisi väiksemaid luid, mille koer suudab tükkideks närida. Paremaks variandiks on näiteks veise kondid, millest lemmik reeglina jagu ei saa.

Loomanahast valmistatud närimiskonte töödeldakse kemikaalidega, mis on koertele mürgised!

Loomanahast valmistatud närimiskonte töödeldakse kemikaalidega, mis on koertele mürgised!

Nahast närimiskondid on koertele ohtlikud, sest:

...neid töödeldakse rohkete kemikaalidega, et saavutada parem väljanägemine ning maitse.

...paljud koerad on pressitud nahast kontidele allergilised. Allergiad võivad põhjustada koertele valulikku kõhulahtistust, sügelevat nahka ja vesiseid silmi.

...koer võib alla neelata suure tüki närimiskondist, mis võib takerduda looma seedesüsteemi ning selle eemaldamine vajab kirurgilist sekkumist.

...nahast pressitud närimiskonte on koertel väga raske seedida, sest need ei lagune kõhus nagu ülejäänud toit.

KOERA KÕHT EI OLE PRÜGIKAST

Kuigi koerad ning nende maitsemeeled on erinevad, siis veidike üldistades on siiski enamus koeri nõus sööma kõike, mis nende teele ette satub või mida peremees pakub. Kuigi tihtipeale tundub väga ahvatlev ja säästlik koerale sisse sööta kõik, mis enda toidulaualt üle jääb, peaksid siiski meeles pidama, et koera kõht ei ole prügikast. Koer on loom ning tema organism on inimese omast erinev. See tähendab, et toidud, mis on sinu jaoks tipptasemel gurmee, võivad koera tervise tõsiselt ohtu seada. Toome sinuni listi toitudest, mis võivad koerale põhjustada ränga terviserikke.

  • KONDID

    Kondid võivad põhjustada lämbumist, soolevigastusi või kahjustada koera hambaid. Eriti tähelepanelik peaks olema, et koer ei sööks pisikesi konte (näiteks kanakonte).

  • KOHVI

    Kohvi ning šokolaad on mõlemad stimulandid. Kohvimürgistus on väga sarnane šokolaadi mürgistusele. Võib esineda oksendamist, kõhulahtisust, hüperaktiivust ning krampe.

  • PIIM

    Koera organism ei tooda vajalikus koguses ensüümi nimega laktaas, et töödelda piimas sisalduvat laktoosi. Piimatoodete andmine koerale võib põhjustada koerale kõhulahtisust.

  • ALKOHOL

    Alkoholimürgitus koertel on samasugune nagu inimestelgi, põhjustades oksendamist, hingamisraskusi, koomat ning äärmuslikel juhtudel isegi surma. Mõned koerad on eriti alkoholilembelised ning peame hoolikalt oma kokteiliklaasil või õllepudelil silma peal hoidma!

  • ŠOKOLAAD

    Tegemist on koerale väga mürgise toiduainega. Šokolaadis leiduv stimulant – teobromiin – on koerale surmavalt ohtlik. Teobromiini sattumisel koera kehasse võib see kahjustada soolestikku, südant, kesknärvisüsteemi ja neere. Teobromiini toime ilmneb 4 kuni 24 tundi peale aine manustamist.

  • VIINAMARJAD JA ROSINAD

    Viinamarjad ja rosinad võivad põhjustada koertel rasket neerukahjustust. Isegi üks rosin võib olla koerale fataalne.

  • SIBULAD JA KÜÜSLAUK

    Võivad põhjustada kõhu – ning sooletsiku ärritust ja välja viia punavereliblede kahjustuse ning aneemiani. Sibulate ohtlik toime avaldub alles päevi hiljem manustamisest. Silmas tuleb pidada, et koertele on isegi väike kogust sibulat kahjulik, olenemata, kuidas seda on valmistatud.

sinu koer ei ole kaskadöör

Kõrgelt kukkumised ja hüppamised on koerale iseenesestmõistetavalt ohtlikud. Küll aga kipuvad omanikud alahindama, milline on lemmiku jaoks ohutu kõrgus. Näiteks, mõnel õnnelikul koeral on lubatud aega veeta diivanil, toolil või voodis, kust igapäevane allahüppamine võib pikema perioodi jooksul põhjustada liigesehaiguseid. Kõrgushüpped on eriti ohtlikud just kutsikaeas, mil koera liigesed ei ole veel lõplikult välja arenenud. Erinevad uuringud näitavad, et koguni 65% koertest põeb elu jooksul artriiti ning seetõttu ei ole (väike) ettevaatlikkus liiast. Näiteks toolil istudes ja lemmikut süles hoides tasuks koer ise maha panna, mitte lasta tal maha hüpata. Samuti võivad väikesed lemmikud abi vajada maasturist või universaalkerega autost väljumisel. Lähtu siinkohal kainest mõistusest ning ära muutu koerale kanaemaks, kes iga trepiastme ületamisel appi tõttab. Selle asemel proovi jälgida takistusi, mis tunduvad koera suurust arvestades ebaproportsionaalsed.

Koera eest hoolitsemine on peaaegu sama suur vastutus, kui lapsevanemaks olemine. Kutsika koju tuues võtad sa enda hoole alla ühe abitu väikse looma, kes vajab palju hoolt, kasvatust ning tähelepanu. Koerad elavad keskmiselt 10-13 aastat – muuda need aastad meeldejäävaks teile mõlemale. Paku talle samasugust täisväärtuslikku elukvaliteeti nagu sa endalegi sooviksid ning võin sulle garanteerida, et vastu saad palju ilaseid musisid ning palavaid tervitusi!

loe lisaks:

  • Hei! Loodan, et teie pühad möödusid rahulikult ja uusaastaöö stressivabalt! Meie pühad igatahes läksid mõnusalt. Jõulupühade aeg sõitsime küll Lõuna-Eestisse ja Sofi veetis kaks päeva minu sõbrannaga. Sofi läheb sinna alati suure rõõmuga ja mina jätan ta sinna täitsa rahuliku südamega.  Aasta viimastel päevadel käisime koertega päris......

  • Kohe peale jõulutralli on tulemas paljudele loomadele väga keeruline periood, kus mitme päeva jooksul lastakse ilutulestikku. See, et õues lööb järsku kogu taeva valgeks ja käivad kõrvulukustavad ehmatavad paugud on igale loomale häiriv, sest nad ei tea, mis see toimub. Teadmatus on igale loomale vähemal......

  • Tere jälle! Eelmine kord rääkisime lõdva rihmaga jalutamisest ja miks on jalutamine nii oluline. Täna keskendume saabuvatele jõuludele! 🙂 Jõulutrall on juba täies hoos ja sellega koos ka kingituste otsimine. Täna mõtleme hetkeks oma neljajalgsetele. Mänguasjad, rihmad, pesad, maiused, hea toit – kingivalikud löövad silme......